Volajte na bezplatnú linku
Pondelok - Piatok
8:00 - 17:00

Pomáhame zadlženým ľuďom získať späť stratenú slobodu

bezplatná linka 0800 221 331
po - pia 9:00 - 17:00
Prihlásenie do IS pre klientov
 

Mám dlhy a neviem ako ďalej

v sekcii: Články.

mam dlhy a neviem ako dalej

Aj vám sa kopia nezaplatené účty a neviete ako ich splácať? Pokiaľ vám neklope na dvere exekútor, máte možnosť situáciu zvrátiť, aby ste sa nedostali do špirály, z ktorej je ťažké sa dostať. Dlhová situácia môže spôsobiť stres, neistotu a pocit beznádeje. No aj keď sa môže zdať, že ste sa dostali do slepej uličky, vždy existujú spôsoby, ako sa vysporiadať s dlhmi a nájsť cestu k finančnej slobode.

V prvom kroku by ste si mali zostaviť prehľad vašich dlhov. Sadnite si za stôl a vypíšte si, komu všetkému a koľko ste dlžný. Vytvorte si zoznam všetkých svojich dlhov spolu s údajmi o veriteľoch, úrokoch a termínoch splatnosti. Toto vám pomôže mať presný prehľad o svojej situácii.

V druhom kroku by ste si mali prejsť váš rozpočet – jeho príjmy, ale aj výdavky. Na príjmovej strane je to pomerne jednoduché – zrátate všetky príjmy, ktoré máte. V niektorých mesiacoch môžete mať príjem vyšší ( napr. odmeny, 13. plat…) ale berte do úvahy priemerný mesiac, nie taký, kde nárazovo vyskočíte s príjmami hore.

Okrem bežných výdavkov na stravu, oblečenie, či lieky si zrátajte všetky fixné výdavky, ktoré musia pravidelne odísť z účtu ako napr.:

          Úvery

          Hypotéka

          Mobilný operátor, internet, televízia

          Energie

Na fixných výdavkoch veľa neušetríte. Jediným priestorom sú mobilní operátori, či prevádzkovatelia internetu a TV. Väčšina z nich má síce viazanosť ( napr. na 2 roky ) ale vy si už v predstihu viete zmeniť paušál za nižší a tým čiastočne ušetriť.

Viac sa dá ušetriť pri bežných výdavkoch. Výdavky, ktoré môžu počkať do ďalšej výplaty, si nechajte na koniec mesiaca – napr. nákup oblečenia. Ak ste striedmo míňali peniaze počas mesiaca, bude to pre vás zároveň odmenou za vašu snahu.

Pri úveroch a pôžičkách sa zamerajte na výšku splátky aj úrokovú mieru. Ak je možnosť úver prefinancovať s lepším úrokom, spravte to.

V prípade, že nezvládate splácanie VŽDY o tom informujte banku, alebo finančnú inštitúciu.

V dnešnej dobe mnohí z nich poskytujú možnosti individuálnej pomoci a poradenstva a navrhnú riešenie. Mlčanie len problém prehlbuje, ale nerieši ho.

Jedným z riešení môže byť aj konsolidácia financií formou zlúčenia úverov do jedného, resp. jedným novým veľkým úverom splatíte staré. Má to výhodu v tom, že v prípade nesplácania alebo problémov komunikujete vždy len s jednou inštitúciou, ktorá vám dá termín splátky a vy nemusíte v kalendári sledovať, kedy ktorej spoločnosti musíte zaplatiť splátku. Tu je ale potrebná opatrnosť, lebo nová pôžička na staré problémy nemusí byť vždy najlepším riešením.

O tom, ktorá možnosť je pre vás v rámci vyriešenia vášho dlhového problému najlepšia je dobré sa obrátiť na odborníkov. Mnohoročné skúsenosti spojené s každodennou prácou s rôznymi formami zadĺženia sú pre vás istotou, že dostanete tie najlepšie rady a odporúčania.

Ak máte dlhy a neviete, ako sa ich zbaviť a kde ešte zoškrtať váš rozpočet, obráťte sa na nás. Pomohli sme našim klientom ušetriť už viac ako 300 000 000 €. 

    Odoslaním tohto formulára potvrdzujem, že som bol informovaný/á o spracúvaní mojich osobných údajov.* Bližšie informácie o ochrane osobných údajov nájdete TU.