Volajte na bezplatnú linku
Pondelok - Piatok
8:00 - 17:00

Pomáhame zadlženým ľuďom získať späť stratenú slobodu

Ako jediní vieme pomôcť aj bez exekúcie

bezplatná linka 0800 221 331
po - pia 9:00 - 17:00
Prihlásenie do IS pre klientov
 

Ako na život po osobnom bankrote – Nový začiatok

v sekcii: Články.

zivot po osobnom bankrote

Osobný bankrot môže byť náročným rozhodnutím, no pre mnohých je to cesta k finančnej obnove a novému začiatku. Po prekonaní ťažkej fázy osobného bankrotu je dôležité sa sústrediť na budovanie lepšej finančnej budúcnosti a psychologickej pohody. Tu sú niektoré kľúčové tipy, ako sa vyrovnať s novým životom po osobnom bankrote.

Bankrotom sa svet nezrúti, pokračuje ďalej, aj keď niektoré veci budú náročnejšie. Bez problémov si ale môžete otvoriť účet v banke. Rovnako tak sa môžete plnohodnotne zamestnať. Ani úrady vám nebudú robiť problémy v prípade, že sa rozhodnete otvoriť si živnosť.

Zmena na živnostenskom úrade nastala 17.júla 2022 prijatím novely zákona 7/2005 Z.z. o konkurze a reštrukturalizácii. Dovtedy bolo potrebné podať žiadosť oddĺženej osoby na príslušnom živnostenskom úrade, ak chceli v živnosti pokračovať alebo založiť si inú a čakať na rozhodnutie.

V úverovej správe bude ale vaše meno figurovať až 10 rokov. To môže byť prekážkou pre získanie ďalšieho úveru, alebo pôžičky. Je to jedna z nevýhod osobného bankrotu.

Je ale dôležité si vytvoriť po bankrote vyvážený rozpočet na strane príjmov aj výdavkov. Staré príslovie hovorí, že Prikry sa len takou perinou na akú máš.

Pri zostavovaní rozpočtu to platí dvojnásobne. Je lákavé pri nadobudnutej slobode si dopriať veci, ktoré neboli dovtedy dostupné, ale je skutočne nevyhnutné sa z predchádzajúcich chýb použiť a striktne sa držať vytvoreného rozpočtu.

Aj keď budete evidovaní v úverovej správe 10 rokov, to neznamená, že by ste si nemali budovať kreditnú históriu. Ak banka uvidí, že napriek osobnému bankrotu platíte svoje finančné záväzky včas, môže to mať vplyv napr. na výšku úroku, alebo schválenie úveru.

Mnoho ľudí sa po osobnom bankrote rozhodne budovať svoju finančnú gramotnosť. Učte sa viac o správnych finančných návykoch, investíciách a riadení rizík. Zlepšenie svojej finančnej gramotnosti vám pomôže lepšie porozumieť svojim financiám a udržiavať sa na správnej ceste.

Ak je to len trochu možné, vytvorte si finančnú rezervu. Vo všeobecnosti platí, že rezerva by mala byť vo výške 3-6 mesačných platov na pokrytie výdavkov v prípade neočakávaných udalostí a platobnej neschopnosti. Na začiatku stačí aj malé šetrenie, aby sa nestalo to, že budete peniaze náhle potrebovať a budete ich opäť musieť prevádzať zo sporiaceho účtu, čo vás môže v konečnom dôsledku demotivovať.

Mnohé banky ponúkajú aj tzv. denné sporenie. Každý deň si odkladáte malú sumu peňazí, ktorú ušetríte napr. tým, že si nekúpite sladkosť, alebo tričko. Po malých krokoch si vytvoríte rutinu pri tvorbe finančnej rezervy a v prípade neočakávaných udalostí budete siahať na svoje úspory a nie na úvery a pôžičky s vysokým úrokom.

Osobný bankrot môže mať aj emocionálny vplyv. Hľadajte spôsoby, ako udržiavať psychickú pohodu, ako napríklad cvičenie, meditácia alebo podpora od blízkych.

Pamätajte, že nový začiatok po osobnom bankrote môže byť náročný. Dávajte si pozor na svoje fyzické a psychické zdravie. Buďte sebaúctivní a odmeňujte sa za dosiahnuté ciele.

Bankrot už nemusí byť tabu – deje sa bežne. Máte šancu na nový začiatok, preto sa chyťte svojej novej životnej situácie.

    Odoslaním tohto formulára potvrdzujem, že som bol informovaný/á o spracúvaní mojich osobných údajov.* Bližšie informácie o ochrane osobných údajov nájdete TU.