Volajte na bezplatnú linku
Pondelok - Piatok
8:00 - 17:00

Pomáhame zadlženým ľuďom získať späť stratenú slobodu

bezplatná linka 0800 221 331
po - pia 9:00 - 17:00
Prihlásenie do IS pre klientov
 

Ako sa vyhnúť exekúcii?

v sekcii: Články.

Ako sa vyhnúť exekúcii

Exekúcia je stresujúcim a zároveň zničujúcim zážitkom, ktorý môže vážne narušiť vašu finančnú stabilitu, životný štýl a pohodu. Avšak existuje niekoľko opatrení, ktoré môžete prijať na to, aby ste sa vyhli exekúcii a udržali si kontrolu nad svojimi financiami. Tu je zopár kľúčových tipov, ktoré vám môžu pomôcť.

 

Najdôležitejšia je komunikácia s tými, ktorým dlhujete. Postavte sa problému čelom. Verte, že nie ste prvý, ani posledný, ktorý má problém so splácaním. V rámci finančných inštitúcií alebo bánk existujú riešenia na zvládnutie tejto situácie. Pre banku s ktorou nekomunikujete je problém identifikovať váš problém. Ona nevie, či ste náhodou vážne neochoreli, nestratili ste prácu, alebo neprepadli hazardu.

Ak ste na hrane exekúcie a platíte s omeškaním, alebo vôbec, sadnite si nad váš rozpočet. Ak vám to finančne nevychádza a vaše priemerné mesačné výdavky sú vyššie ako príjem, dlhodobo takto nevydržíte a čoskoro vám na dvere zaklope exekútor. Žijete v podstate na dlh, čo musíte riešiť pôžičkami od známych, alebo u rôznych úverových spoločnostiach, ktoré majú ale vysoké úroky.

Každý mesiac, kedy je na vás uvalená exekúcia vás priemerne stojí 1% z vášho dlhu. Ak teda máte exekúciu na 10 000 €, tak mesačne vás to stojí približne 100 €. Ak takto odkladáte exekúciu, do roka môžete prísť až o cca 1200 € – pri 10 000 € exekúcii!

Preto začnite komunikovať hneď a nečakajte. Ušetriť viete aj takýmto spôsobom.

Veľmi zvážte každý nový dlh, ktorý si vytvoríte – predovšetkým, ak si požičiavate od rodiny. Je to citlivá téma a okrem pocitu hanby pri neschopnosti splácať môžete narušiť aj rodinné vzťahy, ktoré sa roky budovali.

Dôrazne neodporúčame riešiť situáciu nelegálnou cestou. Môže to spôsobiť oveľa väčšie problémy, ako exekúcia samotná.

Snažte sa myslieť pozitívne, aj keď si uvedomujeme, že je to náročné – predovšetkým na psychiku.

Učte sa z chýb – aj svojich, ale aj od ľudí vo svojom okolí. Ak sa vám podarí vyhnúť sa exekúcii alebo ju úspešne zvládnete prekonať, poučte sa z chýb, ktoré vás doviedli do tejto situácie. Zmeny vo vašom finančnom správaní môžu pomôcť zabrániť opakovaniu podobných problémov v budúcnosti.

Konajte rozvážne. Ak zistíte, že ste vo finančnej tiesni, neznamená to, že musíte situáciu riešiť zbrklo. Mnoho ľudí má tendenciu ďalším úverom splatiť staré dlhy, aby rýchlo a k vlastnému vnútornému uspokojeniu vyriešili túto nepríjemnú situáciu.

Vaše prvé kroky by mali smerovať k odborníkom, ktorí denne riešia desiatky podobných prípadov, ako je ten váš. Nie ste v tom sami. Za roky nášho pôsobenia sme pomohli tisíckam ľudí, znovu získať stratenú slobodu.

Nadýchnite sa k novému začiatku s nami. Radi vám pomôžeme

    Odoslaním tohto formulára potvrdzujem, že som bol informovaný/á o spracúvaní mojich osobných údajov.* Bližšie informácie o ochrane osobných údajov nájdete TU.